#polityka #4konserwy…

#polityka #4konserwy #libertarianizm #finanse

Rumuńska rewolucja podatkowa

⏰ Cofnijmy się w czasie do 2016 roku. Rząd PiS, pod przewodnictwem Beaty Szydło, rozpoczął swój pierwszy pełny rok kalendarzowy kadencji. W Polsce zadebiutował program 500+, a także nowy podatek, tzw. bankowy. Nie małe zamieszanie wywołała również reforma szkolnictwa likwidująca gimnazja.

Rząd Beaty Szydło jednak upadł i od grudnia 2017 stery przejął premier Mateusz Morawiecki. Rozszerzył 500+, wprowadził kilka nowych podatków, podniósł płacę minimalną. Ale przecież to wszystko dla nas, dla Polaków. Dla naszego dobra i lepszego życia. Czy pomogło? Czy rząd mógł postąpić inaczej? Pomóc inaczej?

Wróćmy do roku 2016, tym razem jednak przenieśmy się na południe Europy – do Rumunii. Od stycznia 2016 roku, rząd rumuński rozpoczął istne reformy fiskalne kraju.
1️⃣ Na pierwszy ogień poszedł podatek VAT. Z 24% obniżony na 20%, a już rok później od 2017 – 19%.
2️⃣ Kolejny – odpowiednik naszego PITu. Z poziomu 16%, od 2018 obowiązuje stawka 10%. Podniesiona została również kwota wolna od podatku, która w tej chwili jest niemal 3krotnie większa niż w Polsce.
3️⃣ Również mikroprzedsiębiorcy otrzymali wsparcie. Nie tylko w postaci trzystopniowej skali podatku: 1, 2 i 3%, ale również zwiększono próg nadający status mikroprzedsiębiorcy.
Efekty? Czy gospodarka Rumuńska pogrążyła się w biedzie? Wystąpił ogólnokrajowy kryzys? A może nastąpił nagły skok bezrobocia? Nic z tych rzeczy.

W zaledwie 4 lata od pierwszych zmian w systemie podatkowym średnie wynagrodzenie w Rumunii wzrosło ponad dwukrotnie (o ok. 3000 zł)! I jest na niemal identycznym poziomie co wynagrodzenie w Polsce. W analogicznym okresie, wzrost średniej pensji w Polsce wyniósł ok. 1000 zł.

Czy rumuńscy pracownicy wylądowali na ulicy?
Nie. Z poziomu ok. 6.2% w 2016 bezrobocie spadło na 3.8% na koniec 2020 roku. Wzrost liczby bezrobotnych powstał dopiero na wskutek pandemii koronawirusa. W szczytowym momencie było to 5.5% w lipcu. W tej chwili, stopa bezrobocia wynosi 4.9% (grudzień 2020). Tymczasem w Polsce, dane wskazują na ponad 6% bezrobocie.

Sukces rumuńskich reform wzbudza podziw. Kraj, który jeszcze kilka lat temu był jednym z najbiedniejszych miejsc w Europie, dziś wspina się na wyżyny.
♂️ Bez 500+. Bez nowych podatków. Dzięki pracy. Dzięki niższym podatkom. Bo jak wiadomo „Wystarczy nie kraść”.

źródło: facebook